Glutation – klucz do zdrowia

Często słyszymy stwierdzenia: „zapobiega rakowi, chorobom serca, starzeniu się, chorobom neurologicznym“ i pewnie większość z nas o nim słyszała, jednak nie do końca wie jak działa i jak można zwiększyć jego poziom w organizmie. Ta substancja to właśnie glutation- nazywany „cudownym“ antyoksydantem wytwarzanym przez nasz organizm. Jest tematem numer jeden w najnowszych publikacjach naukowych – pojawił się już w ponad 80 000 prac.

466px-glutathion-svg

Glutation występuje we wszystkich komórkach roślinnych i zwierzęcych. Jest to białko składające się z 3 reszt aminokwasowych: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Tripeptyd ma przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, niszczy szkodliwe wolne rodniki i usuwa metale ciężkie, które dostają się do organizmu z pożywienia i powietrza. Do korzystnych cech działania należy też zaliczyć zwiększenie aktywności hormonu wzrostu, obniżenie stężenia kortyzolu w surowicy krwi, przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, łagodzenie objawów zmęczenia i obniżanie poziomu kwasu mlekowego. Polecany jest osobom prowadzącym aktywny tryb życia, sprzyja utrzymaniu odpowiedniej siły mięśniowej i wysoką sprawność.

Bardzo duże znaczenie glutation posiada w leczeniu nowotworów, stanowi on naturalną ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem chemio- i radioterapii. Komórki nowotworowe nie są zdolne do produkcji glutationu, zaś zdrowe owszem. Wysoki poziom glutationu w zdrowych komórkach może osłabić skutki uboczne leków antynowotworowych (nudności, biegunki czy wymioty).

Przy niewłaściwym odżywianiu, zanieczyszczeniu powietrza, toksynach, stresie i infekcjach poziom glutationu ulega zmniejszeniu. Również wraz z wiekiem poziom glutationu ulega stopniowemu obniżeniiu. W żywności występuje on przede wszystkim w: brukselce, kapuście, kalafiorze, awokadzie, brzoskwiniach, arbuzie, pomidorach, cebuli, czosnku, czerwonej papryce.

Jak można zwiększyć poziom glutationu w organizmie?

  1. pexels-photo-26673Spożywaj produkty bogate w siarkę (czosnek, cebula, imbir, brokuły, jarmuż, kapusta, kalafior itd.)
  2. Jedz produkty bogate w cysteinę (jaja, pełnotłuste produkty mleczne)
  3. Ćwicz, aby zwiększyć poziom glutationu
  4. Dostarczaj z dietą więcej kwasu alfa-liponowego (produkcja energii, kontrola poziomu cukru we krwi i detoksykacja)
  5. Spożywaj więcej folianów, witaminy B6 i B12 oraz selenu
  6. Zwróć uwagę na spożycie witamin C i E, które współpracują w przemianach glutationu

Ryzyko niedoboru glutationu jest bardzo małe ze względu na powszechność tej substancji w licznych produktach spożywczych. Jednak jego niski poziom w organizmie może odbijać się na problemach z usuwaniem wolnych rodników. Efektem tego mogą być kłopoty z trawieniem, spadek odporności, a z biegiem czasu zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. dlatego warto zadbać o jego prawidłowy poziom w naszym organizmie.

red. Klaudia Bąk