Co jeść w upały? Dieta na gorące dni

 

Gorąca temperatura na zewnątrz sprawia, że nie mamy ochoty ani siły na przygotowywanie potraw, tym bardziej na gotowanie i spędzanie czasu przy rozgrzanej kuchni. Nie rezygnujmy jednak z liczby posiłków, Prawidłowo odżywiony organizm lepiej poradzi sobie z przetrwaniem upałów.

 

Mniej ale częściej

summer-tropical-drink_72361-1400x1050Jedzmy często, ale mniej, a unikniemy nieprzyjemnego uczucia ociężałości. Podstawą naszych posiłków powinny być warzywa i owoce, Sięgajmy po nie nawet częściej niż pięć razy dziennie. Popularny w tym okresie arbuz, który aż w 92% składa się z wody, ma niską wartość energetyczną (ok 30 kcal/ 100 g), a dodatkowo zawiera potas, wapń, magnez, żelazo i sód jest idealną przekąską która dodatkowo nawadnia organizm.

 

Dieta śródziemnomorska

Dobrą inspiracją do planowania posiłków w gorące dni jest dieta śródziemnomorska. Oprócz owoców i warzyw jej podstawę stanowią pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, mięso drobiowe, nasiona i orzechy. Pestki dyni lub słonecznika idealnie nadają się do podjadania między posiłkami. W upały dobrze sprawdzają się lekkie zupy, chłodniki, koktajle i świeże soki owocowe (uwaga na słodzone w kartonie!).

 

Co nie jest wskazane

W upalne dni unikajmy tłustych i wysokokalorycznych potraw – wydłużają one czas trawienia i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Często w czasie upałów spada też ochota na mięso, możemy je zastąpić rybami lub sięgać po maślanki, kefíry czy jogurty.

 

Dobre nawodnienie

tomato-juiceW upały pamiętajmy o regularnym piciu wody! (więcej w artykule: http://www.klinikazywienia.pl/2015/08/zrodlana-mineralna-czy-kranowka-jaka-wode-do-picia-wybierac/). Doskonała na upały jest także woda kokosowa – poziom elektrolitów jest w niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi. Jest źródłem witamin i minerałów, ma działanie antybakteryjne, antystarzeniowe oraz antyalergiczne.
Świetnym pomysłem jest też sok pomidorowy, który zawiera potas, magnez, fosfor, ale też witaminę C, witaminę B6, beta-karoten, witaminę E oraz witaminę K. Sok pomidorowy jest niezwykle bogaty w błonnik, dzięki czemu nie tylko dostarcza organizmowi płynów, ale też doskonale zaspokaja głód.