Kilka słów o cukrach

Zrzut ekranu 2015-07-28 (godz. 15.28.21)

Cukry, czyli węglowodany to podstawowe źródło energii dla organizmu. Oznacza to, że są one niezbędne w naszej diecie, jednak czy można je spożywać bez ograniczeń? Nie do końca. Istotne znaczenie ma ilość, a także jakość spożywanych cukrów.

Ważna jest ilość i jakość

Otóż węglowodany dzielimy na jednocukry, dwucukry i wielocukry. Podział ten wynika z ich budowy, która ma wpływ na szybkość z jaką są trawione, wchłaniane i wykorzystywany przez organizm. Jednocukry to glukoza znajdująca się m.in. w owocach, fruktoza, znajdująca się w miodzie i w owocach i galaktoza, będąca składnikiem cukru mlecznego. Dwucukry to sacharoza, znana jako biały cukier, laktoza, czyli cukier mleczny oraz maltoza, czyli cukier słodowy, znajdujący się np. w piwie. I na końcu wielocukry czyli skrobia, substancja zapasowa w ziemniakach i produktach zbożowych oraz glikogen, materiał zapasowy w tkankach zwierzęcych. Do wielocukrów zalicza się także błonnik pokarmowy, do którego zalicza się: celulozę, ligniny, hemicelulozy, pektyny i inne związki. Nie są one trawione w przewodzie pokarmowym człowieka, co sprawia, że nie są przyswajane. Drażnią ściany jelita i pobudzają jego ruchy perystaltyczne, co przyspiesza wydalanie mas kałowych.

 

Co jest złego w cukrach?

W ostatnich kilku latach zmieniła się tendencja w spożyciu węglowodanów, a mianowicie zmniejszyła się podaż w diecie węglowodanów złożonych, a zwiększa się spożycie sacharozy i cukrów prostych (w słodyczach, przetworach owocowych, napojach i sokach). Częste spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukier rafinowany i tłuszcze powoduje zwiększenie kaloryczności diety. To właśnie z nadmiarem spożycia takich produktów ma związek epidemia otyłości, cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Szczególnie narażone są na nie dzieci – słodzone kaszki i deserki, płatki śniadaniowe, batoniki, chipsy, soczki i napoje gazowane, wszystkie te produkty posiadają od kilku do kilkudziesięciu łyżeczek cukru. Przykładowo, litrowa coca-cola, ma w sobie szklankę białego cukru. Według Światowej Organizacji Zdrowia należy zminimalizować spożycie cukrów prostych poniżej 10% pobranej energii z pożywieniem.

 

Jakie produkty wybierać?

Ważne jest, aby spożywać produkty utrzymujące stały poziom glukozy we krwi. Stąd niezbędne jest spożycie wielocukrów znajdujących się w ziarnach zbóż, kaszach, orzechach i warzywach. Organiczać należy spożycie jednocukrów i dwucukrów, czyli słodzonych napojów, słodyczy i wyrobów cukierniczych, słodzonych płatków śniadaniowych oraz dużej ilości owoców. Należy także unikać dosładzania białym cukrem. Jego dobrym zamiennikiem, który można też używać do wypieków jest naturalny cukier brzozowy, ksylitol. Jest on tak samo słodki, a jego kaloryczność jest o 40% niższa. Dodatkowo daje odczyn zasadowy w organizmie, co wpływa pozytywnie na odkwaszanie organizmu i higienę jamy ustnej. W przeciwieństwie do słodzików – aspartamu i acesulfamu, które wg naukowców są toksyczne i rakotwórcze – jest w 100% naturalny.

Całkowita eliminacja jednego ze składników odżywczych (węglowodanów, białka, tłuszczu) nie ma sensu. Natomiast ograniczanie do minimum podaży cukrów prostych, na pewno korzystnie wpłynie na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Ważne jest, aby świadomie kontrolować jakość spożywanych produktów, bo od tego co jemy i dajemy naszym dzieciom zależy ich zdrowie i zdrowy rozwój.

 

Agnieszka Depińska

 

artykuł znajduje się również na http://dziecisawazne.pl/weglowodany-jakie-sa-korzystne-dla-zdrowia-a-jakie-nie/